/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

آرتروز ستون فقرات چگونه درمان می‌شود؟

در نخستین مرحله درمان به مدیریت وزن توجه می‌شود. اگر بیمار اضافه وزن داشته باشد، برنامه مناسب کاهش وزن برای درمان آرتروز ستون فقرات به وی ارائه می‌شود، اما اگر بیمار وزن مناسبی دارد، باید مراقب بود تا در اثر کاهش تحرک ناشی از ابتلا به آرتروز با مشکل اضافه وزن مواجه نشود. بنابراین بدیهی است که انجام تمرین‌های مناسب با شرایط بیمار در برنامه درمانی لحاظ می‌شود.

سایر روش های کمک کننده به کاهش و کنترل عوارض آرتروز عبارتند از:

- ماساژ

- طب سوزنی

- کمپرس گرم یا سرد، قرار دادن کیسه یخ یا آب گرم روی مفصل دردناک. پزشک با توجه به شرایط بیمار مناسب بودن کمپرس گرم یا سرد یا ترکیبی از هر دو را مشخص می‌کند.

- تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (TENS) که در آن پالس‌های الکتریکی با استفاده از وسیله کوچکی به مفصل دردناک اعمال می‌شود.

- مکمل‌های غذایی و مصرف مسکن غیراستروئیدی نیز به درمان آرتروز کمک می‌کند. کرم‌ها و پمادهای موضعی نیز برای تسکین درد وجود دارند که با مالیدن آنها روی پوست ناحیه دردناک می‌توان درد را آرام کرد.

- پزشک ممکن است برای بعضی از بیماران تزریق آمپول‌های کورتیکواستروئید در مفصل را نیز تجویز ‌کند. مصرف استروئید خوراکی معمولاً توصیه نمی‌شود و تزریق صرفاً برای درمان حمله‌های شدید درد یا شرایط خاص سودمند است.

- خوشبختانه اکثر موارد آرتروز ستون فقرات را می‌توان بدون جراحی درمان کرد، اما انجام جراحی گاهی اوقات ضرورت می‌یابد.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»