/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

آيا آرتروز درمان‌پذیر است؟

- تغييراتى كه در اثر آرتروز در مفصل ايجاد مي‌شوند، قابل برگشت نيستند. به اين علت كه غضروف قابليت ترميم و بازسازى ندارد. اما اين بدان معنى نيست که علم طب نمی‌تواند به کاهش درد فردى كه از آرتروز رنج مي‌برد، کمک کند.

- نكته مهم در مديريت آرتروز، كنترل درد و ساير عوارض ناشي از آرتروز و كنترل پيشرفت بيمارى است، به طورى كه بيمار براى كنترل درد خود نيازمند مصرف مداوم مسكن نباشد و بتواند فعاليت‌هاى روزمره را بدون تحمل درد انجام دهد. اين اهداف با كمك بعضى از روش‌هاى خاص قابل دسترسى است.

- يكى از مهم‌ترين عوامل محافظت از مفصل كه مي‌تواند باعث كنترل درد و جلوگيرى از پيشرفت آسيب مفصلى شود، قدرت عضلات اطراف مفصل است.

- در اطراف هر مفصل تعدادى عضله وجود دارند كه مسئول حفاظت و حركت دادن مفصل در جهات مختلف هستند.

- هر قدر اين عضلات قوي‌تر و هماهنگ‌تر باشند، بهتر مي‌توانند از عضله محافظت كنند. به این ترتیب مفصل در فعاليت‌ها آسيب كمترى مي‌بيند.

- عضلات قوي‌تر و هماهنگ‌تر باعث كاهش سرعت پيشرفت آرتروز و كاهش درد حاصل از آن مي‌شوند. بنابراين تقويت عضلات هم در درمان و هم در پيشگيرى از اين مشكل نقش بسيار مهمى دارد.

- در بعضى موارد، استفاده از وسايل كمكى و اورتوزها براى كنترل حركات مفصل و يا كم كردن وزن و نيروى وارد بر مفصل در زمان فعاليت و اصلاح جهت وارد شدن نيرو بر مفصل نیز كمك زيادى به كنترل درد و عوارض و كم كردن سرعت پيشرفت بيمارى مي‌كند.

- كاهش وزن و رساندن وزن بيمار به محدوده طبیعی نيز نقش بسيار مهمى در كنترل درد و عوارض آرتروز و همچنين كاهش سرعت پيشرفت بيمارى در مفاصل مسئول تحمل وزن مانند زانو دارد.

- در بعضى از موارد، درد شديد و ناراحتى بيمار ناشى از وجود التهاب در بافتها و ليگامان‌هاى اطراف مفصل است كه در اين موارد كنترل اين التهاب با استفاده از دارو و يا ساير روش‌هاى درمانى مانند تزريق داروهاى ضد التهاب در اطراف ليگامان ملتهب و ... كمك بسيار زيادى به كنترل درد و محدوديت حركتى مفصل مي‌كند.

- استفاده از داروهاى ضد التهاب، انجام تزريق‌هاى داخل مفصلى و استفاده از مداليته هاى فيزيكى و فيزيوتراپى نيز در كنترل درد اين بيماران نقش مهمى دارند.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»