/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

کاهش درد آرتروز بدون وابستگی به دارو

چطور درد ناشی از آرتروز را بدون وابستگی به دارو کاهش دهیم؟

🔶آرتروز یک بیماری دردناک همراه با التهاب، سفتی و درد مفاصل است. آرتروز شایع ترین نوع از ورم مفاصل است که با افزایش سن وخیم تر می شود.

🔶 پزشکان معمولا درمان آرتروز را با داروهای ضد التهاب و مسکن ها همراه می کنند. اما به دلیل عوارض جانبی برخی از این داروها، راهکارهای غیر دارویی نیز برای کاهش درد مفاصل و بهبود این عارضه پیشنهاد می شود؛ از جمله:

از دست دادن وزن: وزن اضافه روی مفاصل می تواند تاثیر بزرگی بر درد ناشی از آرتروز داشته باشد. کاهش دادن استرس وارد بر مفاصل از طریق از دست دادن وزن، تحرک را بهبود می بخشد و منجر به کاهش درد و جلوگیری از آسیب های بیشتر به مفاصل در آینده می شود.

ورزش بیشتر: جنبش به طور منظم می تواند برای انعطاف پذیری مفاصل مفید باشد. ورزش های تحمل وزن مانند پیاده روی یا دویدن ممکن است برای این بیماران خطرناک باشند، در عوض سعی کنید تمرینات کم تاثیر مانند ایروبیک در آب و یا شنا کردن را برای انعطاف مفاصل بدون وارد کردن استرس به آنها انتخاب کنید.

استفاده از کمپرس های گرم یا سرد: درمان های ساده سرد و گرم می تواند تفاوت زیادی در دردهای مفاصل ایجاد کند. دوش آب گرم در هنگام صبح به کاهش درد صبحگاهی مفاصل کمک می کند. استفاده از پتوی برقی یا کمپرس گرم در هنگام شب نیز مفید است. در این میان درمان های سرد بهترین تسکین برای درد مفاصل است. قرار دادن یک بسته ژل یخ یا کیسه منجمد در حوله و قرار دادن آن بر روی مفصل دردناک، تسکین سریع درد است.

روش های تمدد اعصاب: تکنیک های مدیتیشن و تمدد اعصاب قادر به کمک برای کاهش درد آرتروز و کاهش سطح استرس هستند. مطالعات نشان داده اند افرادی که دچار افسردگی هستند و از درد مفاصل رنج می برند، بیشتر باید از این روش ها استفاده کنند.

اسیدهای چرب در رژیم غذایی: اسیدهای چرب امگا 3 در رژیم غذایی برای سلامت عمومی بدن و کاهش دردهای ناشی از آرتروز مفید هستند. اسید گامالینولنیک نیز در تخم گیاهان خاصی مانند گل پامچال، گل گاوزبان، کنف و ... وجود دارد که مصرف آن برای این بیماران خالی از لطف نیست.

مصرف زردچوبه: این ادویه حاوی کورکومین است که خواص ضد التهابی دارد و به کاهش درد مفاصل منجر می شود.

ماساژ: ماساژ به طور منظم منجر به بهبود ورم مفاصل و کاهش درد و سفتی به علاوه بهبود دامنه حرکت می شود. درمانگر فیزیکی می تواند به شما آموزش دهد که خود چگونه این کار را انجام دهید.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»