/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

جلوگیری از درد مفاصل در زمستان

افراد بسیار زیادی در فصل زمستان به دلیل سرد بودن هوا دچار درد مفصل می شوند. درواقع زمستان فصل درد برای مبتلایان به آرتریت است. اگر چه هنوز ارتباط بین درد مفصل و سرما در تحقیقات مشخص نشده است اما شکی نیست که با افت دما علایم این بیماری بیشترمی شود. با سرد شدن هوا عضلات، رباط ها و مفاصل سفت تر می شوند.

برای کاهش درد مفاصل، ورزش کنید

در هوای سرد بسیاری از ما ماندن در منزل را به قدم زدن ترجیح می دهیم. اما راه رفتن یا فعالیت داشتن مفید تر است. در حالی که کاهش فعالیت به کاهش تحرک و درد بیشتر منجر می شود. بسیاری از افراد که در فصل سرما فعالیت کمتری دارند دچار اضافه وزن می شوند. همه ما می دانیم که حتی اضافه کردن کمی وزن می تواند روی زانو و افزایش درد آن تاثیر بگذارد. برای حفظ دمای بدن و گرم نگه داشتن عضلات و غضروف ها، در خارج از منزل لباس های گرم بپوشید.

در فصل زمستان، داخل منزل ورزش کنید

با استفاده از تردمیل و دو چرخه های ثابت ورزش را در این فصل ادامه دهید. شنا در استخر آب گرم نیز ورزش مفیدی برای کاهش درد مفصل است.

برای کاهش درد مفاصل، ورزش های کششی انجام دهید

با بالا رفتن سن، مفاصل نیز سفت تر می شوند. بنابر این بهتر است افراد 60 سال به بالا به ورزش های کششی بپردازند.

کمپرس گرم برای کاهش درد مفاصل مفید است

کمپرس گرم برای مفاصل سرد بسیار مفید است اما مواظب باشید تا دچار سوختگی نشوید. حداکثر 10 تا 20 دقیقه از کمپرس گرم روی قسمتی از بدن که نیاز دارد استفاده کنید. بیشتر بیمارانی که دچار آسیب دیدگی عصب در دست یا پا هستند از بیماری دیابت رنج می برند، این افراد نباید هر بار بیشتر از 10 تا 20 دقیقه ازکمپرس گرم یا یخ استفاده کنند. هر 3 تا 5 دقیقه نیز واکنش پوستی باید کنترل شود.

استفاده از ژل ها و پماد های پوستی برای کاهش درد مفاصل

پمادها و ژل های OTC برای تسکین درد آرتریت و مفصل مناسب هستند.

در مصرف مسکن های OTC دقت کنید

داروهایی مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن در فصل زمستان بیشتر مصرف می شوند. با این که این داروها ممکن است نیاز به نسخه نداشته باشند بهتر است پزشک را در جریان مصرف آنها بگذارید. به ویژه اگر مشکل کلیه یا زخم معده دارید یا این که از داروی رقیق کننده خون استفاده می کنید.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»