/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

رابطه سرما با درد مفاصل

- یکی از بیشترین شکایات مبتلایان به آرتروز، افزایش درد در سرما و رطوبت است . بعضی ها معتقد هستند که درد و ورم مفاصل بر اثر آب و هوا به ویژه هوای سرد ایجاد می شود. برخی از بیماران نیز تجربه افزایش درد ورم مفاصل را در روزهای بارانی و سرد و کاهش ورم مفاصل و درد را در روزهای گرم و خشک ذکر می کنند اما تحقیقات به عمل آمده در مورد آرتروز نشان دهنده نتایج متناقض می باشد.

- به طور طبیعی هیچ فردی بر اثر سرما نباید دچار درد و مشکل در مفاصل شود بلکه سرما فقط تشدید کننده این ناراحتی ها است و نباید آن را عاملی در بروز دردهای مفصلی و بیماری های وابسته به آن محسوب کرد.

- در فصول سرد به علت انقباض و انبساط ناگهانی عضلات و مفاصل، افرادی که دچار مشکلات مفاصل نظیر آرتروز یا کوتاهی مادر زادی تاندون هستند، ناراحتیشان تشدید می شود. درواقع مهمترین علت درد مفاصل در فصول سرد سال، سرمازدگی و گرفتگی عضلات است.

- کاهش فشار هوا نیز اجازه می دهد تا مایع به بافت های بدن وارد شود و به فضای اطراف مفاصل گسترش یابد و باعث افزایش درد گردد.

- از دلایل دیگر افزایش درد مفاصل در سرما می توان به کاهش فعالیت فیزیکی و افت آستانه تحمل درد در آب و هوای سرد اشاره کرد. در هوای سرد افراد کمتر به خارج از خانه رفته و ورزش می کنند. این موضوع روی خلق و خوی بیمار تاثیر گذاشته و باعث تشدید درد آرتروز می شود.

- جالب است بدانید گرما و سرما هر یک می توانند در کاهش درد مفاصل نقش موثری را بازی کنند. گرمای موضعی به شل کردن ماهیچه ها کمک می کند و کمپرس سرد برای کاهش تورم و درد مفصلی موثر است و جابجایی بین درمان گرم و سرد می تواند برای مدیریت درد آرتریت مزایای عالی داشته باشد. البته مراقب باشید هنگام استفاده از درمان سرد و گرم برای مدیریت درد آرتروز از قرار دادن پوست در معرض دماهای نسبتاً شدید خودداری کنید تا آسیب به پوست وارد نشود.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»