/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

مراقبت‌های بعد از سکته قلبی

- پس از وقوع سکته قلبی، توان فعالیت فیزیکی فرد کاهش پیدا می‌کند زیرا قلب مانند گذشته نمی‌تواند مسئولیت اکسیژن‌رسانی و خون‌رسانی به همه اندام‌ها و بافت‌ها را به خوبی ایفا کند.

- توانبخشی بعد از سکته قلبی حتما باید تحت نظر پزشک متخصص با مانيتور كردن عملكرد قلب و تنفس و در محیطی کاملا آماده برای بیماران قلبی انجام شود.

- سطح مجاز فعالیت فيزيكى و همچنین نوع، مدت و شدت ورزش‌ها نیز باید با دقت توسط پزشك توانبخشى برای هر بیمار تعیین و تجویز شود؛ درست مانند تجويز دارو توسط پزشك.

- با کمک این تمرین‌ها به تدریج فعالیت قلب، خون‌رسانی، گردش خون و برداشت و مصرف اکسیژن توسط بافت‌ها بهبود پیدا کرده و در مجموع سطح فعالیت فیزیکی ارتقا می‌یابد؛ بدون اینکه خطری بیمار را تهدید کند.

- البته برنامه‌های بازتوانی قلبی فقط مختص به سکته‌های قلبی نیستند بلکه تمامی افرادی که به نوعی از بیماری‌های قلب و عروق رنج می‌برند (مانند بيمارى‌هاى دريچه‌اى، نارسایی‌های قلبی، پرفشاری خون و ...) و یا افرادی که به طور ثانويه بر اثر اين بیماری‌ها دچار كاهش توانايى فعاليت فيزيكى و تحرك شده‌اند هم می‌توانند از برنامه‌هاى باز توانى قلب بهره گیرند.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»