/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

درد در سمت خارجى آرنج يا آرنجتنيسبازان

احساس درد، التهاب و افزايش حساسيت به لمس در سمت خارجى آرنج (محل اتصال عضلات اكستانسور ناحيه ساعد به استخوان بازو) را آرنج تنيس‌ بازان يا تنيس البو مىنامنداین درد با مشت كردن انگشتان و يا انجام حركت پيچش در مچ و ساعد (مانند حركت باز كردن يا بستن شير آب) و همچنين خم كردن مچ دست به سمت بالا، افزايش مىيابد.

علت

علت بروز اين مشكل، استفاده بيش از حد توان از عضلات چرخاننده و بالابرنده مچ دست است. در این وضعیت، تاندون مربوط به اين عضلات در محل اتصال به اپيكنديل خارجى ناحيه آرنج، ملتهب می‌شود. انجام حركاتى مانند خم و راست كردن مكرر مچ دست، بلند كردن و حمل اجسام سنگين و چرخاندن ساعد (مانند حركتى كه در هنگام سرويس زدن در بازى تنيس انجام مي‌شود) همگی می‌توانند در بروز این بیماری نقش داشته باشند.

درمان

👈 مهمترين بخش درمان، استراحت دادن به عضلات مذكور و اجتناب از انجام حركاتى است كه درد را تشديد مي‌كند.

👈 استفاده از بانداژ در ناحيه ساعد (پايين محل درد) به كاهش درد و كنترل التهاب كمك مي‌كند.

👈 استفاده از سرمادرمانى در مرحله حاد كه درد زياد است و سپس استفاده از كمپرس گرم و ماساژ در كنترل درد، التهاب و درمان بيمارى بسيار مؤثر است.

👈 فيزيوتراپى و استفاده از مداليته هاى فيزيكى به منظور كنترل درد و التهاب يكى دیگر از گزينه هاى درمان است.

👈 در صورتى كه روش هاى درمانى فوق مؤثر نباشند، پزشك معالج از تزريق داروى ضدالتهاب در كنار آرنج (محل التهاب) كمك خواهد گرفت.

👈 يكى از مهم ترين روش‌ هاى درمان كه علاوه بر كمك به كنترل درد و التهاب، در پيش‌گيرى از عود مجدد بيمارى نیز نقش دارد، تقويت عضلات ناحيه درگير با انجام تمرينات درمانى و اصلاح الگوى رفتارى روزانه است.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»