/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

بورسیت تروکانتریک و درد جانبی لگن

 

- بورسیت تروکانتریک به التهاب کیسه بورسی که در سطح تروکانتر بزرگ فمور (استخوان ران) قرار گرفته است، می گویند.

- «بورس» یا «بورسا» کیسه هایی پر از مایع در اطراف مفاصل و تاندون ها هستند که مانند بالشتک های محافظ از فشار وارد بر مفصل می کاهند و با ایجاد لغزش، حرکت مفصل روی اجزای استخوانی را تسهیل می کنند.

- «بورسیت» زمانی اتفاق می افتد که کیسه های بورس به دلایل مختلف مثل ضرب دیدگی یا حرکات مکرر دچار التهاب و آزردگی شوند.

- «تروکانتر» در قسمت بالای استخوان ران قرار دارد و بخش اصلی استخوان لگن را تشکیل می دهد. در محل عبور عضلات و تاندون ها از این بخش استخوانی، یک کیسه بورس قرار دارد که از عضلات و تاندون ها محافظت می کند. التهاب در این کیسه باعث بورسیت تروکانتریک می شود.

- درد ناشی از این التهاب، در بخش جانبی لگن احساس می شود و ممکن است به پایین تیر بکشد اما شایع ترین تظاهر درد حین لمس در محل تروکانتر بزرگ است.

- برای تشخیص این بیماری نیازی به تست های آزمایشگاهی وجود ندارد اما از تصویربرداری ساده می توان برای رد سایر علل مانند شکستگی یا تجمع کلسیم در محل یا آرتروز زمینه ای مفصل لگن و سایر علل استخوانی، استفاده کرد.

- از علل این بیماری می توان به عدم تساوی طول اندام، کوتاهی باند ایلیوتیبیال (نوار لگنی درشت نی)، ضعف عضلات مرکزی لگن، تروما و سندرم پیریفورمیس، اشاره کرد.

- درمان آن نیز شامل دارو درمانی، تزریق در محل بورس، فونوفورزیس، یونتوفورزیس، مدالیته های فیزیکی دیگر، ورزش درمانی و اصلاح پاتوفیزیولوژی های زمینه ای می شود.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»