/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

متاتارسالژیا، شایعترین علت درد جلو و کف پا

- درد جلو و کف پا که می تواند حاد یا مزمن باشد، تحت عنوان متاتارسالژیا شناخته می شود. محل درد زیر سر استخوان متاتارس یعنی تقریبا برجستگی زیر انگشتان پا می باشد.

- این درد معمولا به صورت تدریجی شروع می شود و با راه رفتن یا ایستادن شدت می یابد. گاهی نیز با احساس وجود «شن ریزه» یا «سنگ» در کفش همراه است.

عوامل

- در این بیماری اعصاب بین انگشتی درگیر می شوند. علت بروز آن مشکلات بیومکانیک و فشارهای غیرمعمول در محل است که به مرور زمان ممکن است باعث پینه بستن در محل شود.

- عواملی مثل چرخش شدید پا به خارج؛ صافی کف پا؛ چاقی؛ پوشیدن کفش های پاشنه بلند، نوک تیز و یا با کفی سفت؛ عوامل مادرزادی؛ آرتریت روماتوئید؛ عوامل ثانویه به جراحی های پا؛ سزاموئیدیت یا التهاب استخوان زیر مفصل MTP؛ تروما (ضربه) و شکستگی استرسی (نوعی شکستگی که به مرور در اثر فشارهای زیاد و مکرر ایجاد می شود) همگی می توانند احتمال بروز متاتارسالژیا را افزایش دهند و یا آن را تشدید کنند.

تشخیص

- تشخیص متاتارسالژیا بر اساس شرح حال دقیق و معاینه کامل فیزیکی انجام می شود.

- تمامی اختلالات بیومکانیک از جمله مشکلات ستون فقرات مثل اسکولیوز؛ چرخش استخوان لگن، ران و مچ؛ کوتاهی اندام و بدشکلی مفاصل، همگی باید توسط متخصص طب فیزیکی، ارتوپدی و فیزیوتراپیست بررسی شوند تا علاوه بر درمان متاتارسالژیا، علت زمینه ای نیز برطرف گردد.

درمان

- درمورد متاتارسالژیا در ابتدا درمان های طب فیزیکی و غیرجراحی توصیه می گردد. اصل درمان، اصلاح عامل زمینه ای و کاهش فشار از روی محل (کفش و کفی طبی و ارتوز پا) است.

- ویژگی های کفش طبی در این بیماری شامل افزایش پهنای کفش (محل پنچه)، سایز مناسب طولی برای کاهش فشار کمتر، کف کفش انعطاف پذیرتر برای تقویت خاصیت ضربه گیری، افزایش ارتفاع محل قرارگیری انگشتان و پاشنه کوتاه تر می باشد.

- درمان های دیگر شامل دارو درمانی، ماساژ، فیزیوتراپی و ورزش درمانی، بخصوص تمرینات کششی و تقویتی می شود.

- در صورت عدم پاسخ مناسب، تزریق های تخصصی استروئید ممکن است کمک کننده باشد.

- خط آخر درمان جراحی است که معمولا درصد کمی از بیماران به آن احتیاج پیدا می کنند.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»