/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

 

هالوكس والگوس چيست؟

- هالوكس والگوس به معنى انحراف و دفورميتى انگشت بزرگ شست پا است.

- در این بیماری، نوك انگشت شست به سمت داخل و به طرف انگشت دوم منحرف مي‌شود و ابتداى انگشت ( يعنى محل اتصال انگشت به استخوان‌هاى كف پا) به سمت بيرون انحراف پیدا می‌کند و نهايتا انگشت شست نسبت به محور طولى پا حالت مورب پيدا مي‌كند.

- يكى از شايع‌ترين عوامل ايجاد اين مشكل، استفاده دراز مدت از كفشهاى نامناسب، يعنى كفشهاى پنجه باريك است. البته آرتروز مفصل انگشت شست هم مي‌تواند اين مسئله را تشديد كند. در بعضى موارد نيز اين مشكل ممكن است به طور ارثى بوجود بيايد.

- در مواردى كه هالوكس والگوس به علت آرتروز ايجاد شده باشد، بيمار از احساس درد در مفصل شکایت دارد. این درد با ايستادن و راه رفتن و يا لمس مفصل تشديد مي‌شود.

- در بعضى موارد به دنبال استفاده از كفش نامناسب و وارد شدن فشار بر محل بيرونزدگى انگشت، درد و التهاب در ناحیه قوز كنار انگشت ايجاد مي‌شود.

ویژگی‌های کفش مناسب برای هالوكس والگوس:

- براى كنترل درد و التهاب، يكى از مؤثرترين و مهمترين كارها، اصلاح كفش مورد استفاده است يعنى اجتناب از پوشيدن كفشهاى پنجه باريك و استفاده از كفش پنجه پهن.

- كفش پنجه پهن در واقع كفشى است كه فرد بتواند پنجه‌هاى خود را در داخل كفش به راحتى باز و بسته و خم و راست كند. بنابراين كفش پنجه پهن بايد حتما بند دار باشد تا با محكم كردن كفش در ناحيه مچ پا اجازه آزاد بودن پنجه‌ها را بدهد.

- پاشنه كفش بايد بين دو تا سه سانتي‌متر باشد. اگر ارتفاع پاشنه بيش از سه سانتيمتر باشد در هنگام ايستادن و راه رفتن فشار بيشترى به قسمت جلوى پا و پنجه‌ها وارد مي‌شود و اين وضعیت باعث افزايش درد و التهاب مي‌شود.

- كفى كفش بهتر است در قسمت جلو كمى ضخامت داشته باشد (حدود يك سانتيمتر لژ داشته باشد) و در قسمت زير پنجه‌ها كمى به سمت بالا انحنا داشته باشد تا در هنگام ايستادن و راه رفتن نيروى كمترى به قسمت پنجه‌ها وارد شود.

- علاوه بر کفش، اورتوزهاى مخصوصى طراحى شده كه با وارد كردن نيرو در خلاف جهت دفورميتى، به اصلاح دفورميتى انگشت شست و كاهش درد كمك مي‌كنند. استفاده از اين اورتوز كه «هالوكس والگوس اسپلينت» نام دارد نقش مهمى در درمان اين مشكل ایفا می‌کند. 

- جهت كاهش درد و التهاب در اين بيمارى، استفاده از مداليته‌هاى درمانى و فيزيوتراپى نيز در مواردى كه درد و التهاب مفصل آزار دهنده است توصيه مي‌شود.

 

 

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»