/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

چهره های مختلف گردن درد

گردن درد و 7 عامل

گردن درد می توان به دلایل متفاوتی ایجاد شود؛ از جمله:

1. گرفتگی عضله: این درد معمولا به طور ناگهانی و به صورت سفت شدن عضلات گردن به خصوص بعد از بیدار شدن از خواب ایجاد می شود. گرفتگی و اسپاسم عضلانی می تواند ناشی از صدمات، بیرون زدگی دیسک، مشکلات عصبی، استرس روانی و ... باشد. گاهی اوقات نیز اسپاسم عضلانی بدون هیچ علت واضحی رخ می دهد.

2. سردرد: سردرد و درد پشت سر یا بالای گردن می تواند منجر به احساس درد در گردن نیز بشود. این درد ناشی از تنش های عضلانی یا اسپاسم است و با حرکت گردن معمولا تشدید می‌شود.

3 استرس: درد عضلات گردن یا شانه می تواند به دنبال استرس روانی یا جسمانی طولانی‌مدت نیز رخ دهد. در این وضعیت معمولا عضلات گردن به لمس حساس می شوند.

4. درد مفاصل فاست (مفاصل بین مهره ای پشتی): این درد اغلب تیز، و عمیق است و با خم کردن سر بیشتر می شود. درد اغلب می تواند به شانه یا پشت نیز گسترش یابد. عدم فعالیت هم معمولا احساس درد را بدتر می کند.

5. درد عصب: التهاب ریشه های اعصاب نخاعی باعث ایجاد درد تیز، زودگذر و شدید همراه با سوزن سوزن شدن در گردن می شود. این درد ممکن است به بازو یا دست نیز گسترش یابد.

6. درد ارجاعی: دردهاي ارجاعي به دردهايي گفته مي شود كه مركز آنها در نقطه اي دورتر از محل درد قرار دارد. يكي از بهترين نمونه هاي اين نوع دردها، درد آنژين صدري يا حمله قلبي است كه گاهي در ناحيه گردن، شانه يا پشت و كمر حس مي شود.

7. درد استخوان: این درد معمولا هنگام لمس در مهره های گردن احساس می شود. درد استخوان نیاز به توجه پزشکی دارد و ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشد.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»