/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

مشکل حرکتی که باعث زانو درد می ‌شوند

1.اختلال درحرکت زانو:

بعضی از مواقع، آسیب‌ دیدگی یا فرسوده شدن استخوان یا غضروف باعث می ‌شود قطعه ‌ای از استخوان یا غضروف جدا شود و در فضای مفصل شناور بماند. این اتفاق به خودی خود مشکلی ایجاد نمی ‌کند، مگر اینکه باعث اختلال در حرکاتی شود که با مفصل زانو در ارتباط است. تاثیر این اختلال مانند آن است که یک مداد را در لولای در قرار دهید و باعث جلوگیری از باز و بسته شدن در شوید. این نوع اختلال حرکت با زانودرد همراه است.

2.گرفتگی لیگامان:

در این سندروم، لیگامانی که از ناحیه خارجی استخوان لگن به ناحیه خارجی استخوان قلم پا متمایل شده است، دچار گرفتگی می ‌شود و روی قسمت خارجی ران ساییده می ‌شود. دوندگان دوی ماراتن از جمله افرادی هستند که در خطر ابتلا به این سندروم قرار دارند.

3.جابه‌جایی کشکک زانو:

در این اختلال، استخوان کشکک زانو که جلوی زانو را پوشانده است جا به جا می‌شود و به خارج از زانو حرکت می ‌کند. بعضی مواقع جا به ‌جایی زانو را می‌ توان مشاهده کرد که با درد جلوی زانو همراه است.

4.درد ناحیه پا و لگن:

در زمان مواجهه با درد پا و لگن ممکن است برای از بین بردن این درد، روش راه رفتن خود را عوض کنید اما دقت داشته باشید که تغییر در روش راه رفتن باعث ایجاد فشار زیاد روی مفصل زانو می ‌شود. در بعضی مواقع، مشکلات و درد پا و لگن می ‌تواند به زانو هم انتقال یابد و باعث زانو درد شود.

5.انواع آرتروز:

آرتروز زانو یک بیماری مفصلی است که غضروف دور مفاصل را تحت تاثیر قرار می ‌دهد. در انتهای استخوان ‌ها، بافت لغزنده ‌ای به نام غضروف وجود دارد. این بافت به استخوان ‌ها کمک می‌ کند تا در مفصل روی هم بلغزند. درواقع غضروف باعث می ‌شود مفاصل به خوبی کار کنند. علاوه بر این، غضروف به عنوان ضربه ‌گیر در حرکات عمل می ‌کند. اگر به آرتروز مبتلا شوید، لایه بالایی غضروف دور مفاصل شما تجزیه و فرسوده می‌ شود. با فرسایش غضروف، استخوان ‌ها به همدیگر سائیده می ‌شود و سایش استخوان به استخوان باعث درد، ورم و کاهش دامنه حرکتی مفصل می ‌شود. بیشتر از 100 نوع آرتروز وجود دارد. انواع مختلف این بیماری اغلب روی مفصل زانو تاثیر گذار است. از علائم آرتروز زانو می ‌توان به درد اشاره کرد. البته ممکن است مراحل اولیه آرتروز علائمی نداشته باشد اما اولین علامت آن بروز درد زانو است.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»