/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

سندروم فضای خروجی سینه (TOSThoracic Outlet Syndrome

👈 در قسمت جلو و بالای دنده اول، استخوان ترقوه قرار گرفته است. بین دنده اول و استخوان ترقوه فضایی وجود دارد که به آن فضای خروجی سینه می‌گویند. از لحاظ آناتومی این فضا در بین قاعده گردن و زیر بغل شما قرار گرفته است.

👈 در نزدیکی این فضا عضلاتی به نام عضلات اسکالن قرار دارند. اهمیت این فضا در این است که عروق و اعصاب مهمی از آن عبور می‌کنند.

👈 اعصاب مهمی که از دو طرف مهره‌های گردنی خارج می‌شوند به هم می‌پیوندند و شبکه‌ای را ایجاد می کنند که به آن شبکه بازویی می‌گویند.

👈 از شبکه بازویی، اعصاب مهمی منشعب می‌شوند که حس و حرکت کل اندام فوقانی را ایجاد می‌کنند. این شبکه بازویی از «فضای خروجی سینه» عبور می‌کند.

👈همچنین شریان مهمی به نام شریان «ساب کلاوین» یا «زیر ترقوه‌ای» از آئورت خارج می‌شود و از این فضا عبور می‌کند و سپس به اندام فوقانی رفته و کل اندام را تغذیه می‌کند. در این فضا وریدی هم به همین نام قرار دارد.

👈 با تنگ شدن این فضا، فرد دچار «سندرم فضای خروجی سینه» می‌شود. این تنگ شدن علل مختلفی دارد و معمولا در طرف راست یا چپ است اما می‌تواند دو طرفه هم باشد.

👈 به دنبال تنگ شدن این فضا، اعصاب شبکه بازویی تحت فشار قرار می‌گیرند. فشار به این اعصاب، علائمی را برای بیمار ایجاد می‌کند. گاهی ممکن است شریان یا ورید ساب کلاوین هم در این فضا گیر کنند و با قرار گرفتن تحت فشار، علائم دیگری را برای بیمار ایجاد کنند.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»