/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

روشهای مقابله با فیبرومیالژیا

- فیبرومیالژیا، نوعی سندرم درد اسکلتی عضلانی مزمن است که باعث ایجاد درد گسترده در بدن، درد در نقاط حساس، خستگی و اختلال خواب میشود. علت این بیماری هنوز شناخته نشده است.

- اگرچه اغلب نمی‌توان این بیماری را ریشهکن کرد، اما با اقدامات درمانی مناسب می‌توان بیماران را به زندگی عادی بازگرداند.

- اگر علائم فیبرومیالژیا ریشه در بیماری‌های جسمی نداشته باشند، اقدامات درمانی لازم به دو صورت دارویی و غیردارویی انجام می‌شود.

- داروهایی از گروه مسکن‌ها، داروهای ضدالتهاب و ضدافسردگی، اثرات مثبتی در بهبود فیبرومیالژیا داشتهاند.

- توجه داشته باشید تا زمانی که استرسهای روانی کنترل نشوند، کنترل فیبرومیالژیا بسیار مشکل است.

- ورزش نکردن و در عین حال ورزش سنگین، هر دو میتوانند باعث ایجاد و تشدید علایم این سندرم شوند. بنابراین بیماران باید فعالیت ورزشی خود را به آهستگی شروع کنند و به تدریج شدت آن را افزایش دهند.

- ورزشهایی مانند یوگا و ایروبیک، رواندرمانی و مراجعه به مشاور و حضور در جلسههای گروهدرمانی در بهبود فیبرومیالژیا نقش مهمی دارند.

- برای ادامه روند درمانی، باید ذهنیت بیمار را نسبت به فیبرومیالژیا تغییر داد و به او کمک کرد تا بیماری را تحمل کند.

- بسیاری از مبتلایان به فیبرومیالژیا از افراد موفق جامعه هستند و با کنارآمدن با بیماری و گنجاندن ورزش در برنامه روزانه، به زندگی خود ادامه می‌دهند.

- در برخورد با افراد مبتلا به فیبرومیالژیا به هیچ وجه نباید آنها را متهم به تظاهر به درد کرد، زیرا این افراد واقعا از بیماری خود ناراحت هستند.

- فیبرومیالژی برابر با افسردگی نیست اما در صورتی که بیمار وضعیت خود را نپذیرد و به سلامت خود کمک نکند، ممکن است به عوارض ثانویه بیماری مانند افسردگی نیز دچار شود.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»