/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

تحریک الکتریکی عضله جای ورزش را نمی گیرد!

- دستگاه های الکتریکی و شوک دهنده، با تحریک الکتریکی عضلات کار می کنند. درواقع سیستم انقباض عضلات براساس تحریک الکتریکی است یعنی پیام عصبی که وارد صفحه عضله می شود با تحریک الکتریکی که ایجاد می کند عضله را تحریک کرده و باعث انقباض آن می شود.

- این دستگاه ها بر اساس این خاصیت ابداع شده اند و انواع مختلفی دارند. یک سری از آنها دستگاه های الکتروتراپی است که در فیزیوتراپی کاربرد دارند و استفاده از آنها اصول خاص خود را دارد. این دستگاه ها در بعضی موارد می توانند باعث کاهش درد شوند و با ایجاد انقباض در عضله در درمان برخی بیماری ها مفید واقع شوند. همه این موارد بر اساس اصول علمی است.

- اما دستگاه هایی که به صورت آماتوری در بازار موجود است، مشخص نیست با چه فرکانس و شکل موجی عضله را تحریک می کنند و اینکه آیا واقعا می توانند موثر باشند یا خیر.

- به طور کلی می توان گفت انقباض عضله توسط تحریک الکتریکی می تواند باعث تقویت عضله شود اما نوع فیبرهای عضلانی که با تحریک الکتریکی دچار انقباض می شوند با نوع فیبرهای عضلانی که با انقباض ارادی تقویت می شوند فرق می کند و انقباض عضله با تحریک الکتریکی هیچ وقت جای فعالیت ورزشی را نمی گیرد.

- فردی که از لحاظ سیستم عصبی سالم است و می تواند به طور ارادی عضلاتش را منقبض کند بهتر است از این دستگاه ها استفاده نکند و خودش عضلاتش را ورزش دهد. این کار خواص و فواید بسیار بیشتری خواهد داشت.

- این دستگاه ها بیشتر برای بیمارانی توصیه می شود که سیستم و رشته های عصبی‌شان آسیب دیده و قادر به انجام انقباض عضلانی ارادی نیستند.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»