/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

نکات مهم در حرکات کششی

 

هدف از انجام حرکات کششی، کشیدن آرام عضلات قبل از انجام تمام ورزش‌ها و همچنین افزایش انعطاف‌پذیری بافت‌ها می‌باشد. در صورت انجام صحیح حرکات کششی، از بروز جراحات در اعضای بدن جلوگیری می‌شود و عملکرد فرد در حین ورزش افزایش می‌یابد. در هنگام انجام حرکات کششی، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

حرکت خود را با انجام تمرینات جابه‌جایی آرام، مربوط به تمام مفاصل آغاز کنید. برای مثال به راحتی مچ دست‌ را بچرخانید، دست را از آرنج جمع کنید و شانه‌ها را بچرخانید.این کار باعث روغنکاری طبیعی مفاصل می‌شود تا از سطح استخوان در ناحیه مفاصل محافظت شود.

پیش از انجام حرکات کششی، بدن را گرم کنید تا گردش جریان خون محیطی را افزایش دهید. این امر باعث بهبود شرایط تغذیه عضلانی می‌شود.

پس از انجام ورزش و پیش از شروع حرکات کششی، به آرامی ضربان قلب خود را کاهش دهید تا از انباشته شدن خون در عضلات جلوگیری کنید. انباشته شدن خون در عضلات باعث انقباض در عضلات و احساس گرفتگى و درد در عضلات پس از ورزش مي‌شود.

اگر عرق کرده‌اید، ابتدا دوش بگیرید و سپس تمرینات کششی را انجام دهید زیرا آب گرم باعث آرامش عضلات و مانع از بروز سرماخوردگی می‌شود.

هیچگاه در هنگام انجام حرکات کششی، نپرید مگر اینکه در حال انجام دادن حرکات کششی برای ورزش‌های خاص باشید؛ مثل انجام کشش بالستیک برای هنرهای رزمی.

کشش را تا زمانی نگه دارید که احساس کنید عضلات آزاد و رها شده‌اند. سپس حرکت را به مدت 15 ثانیه دیگر تکرار کنید.

در حین انجام حرکات کششی باید کمی احساس فشار و سختی داشته باشید. در غیر این صورت اگر چیزی احساس نکنید احتمالاً حرکت را به‌طور صحیح انجام نداده‌اید و یا عضلات را درگیر تمرین نکرده‌اید.

اگر حین انجام کشش دچار درد زیاد می‌شود، بلافاصله تمرین را متوقف کنید.

حین انجام کشش به‌طور منظم و ثابت تنفس کنید. هیچگاه نفس خود را حبس نکنید.

اگر مراحل انجام حرکت را فراموش می‌کنید، حرکات خود را از قسمت پا آغاز کنید و به سایر نقاط بالاتر ادامه دهید تا هیچ‌کدام از حرکات کششی را از دست ندهید.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»