/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

8 پیشنهاد غیر دارویی برای رهایی از کمردرد

 

تقریبا 4 نفر از هر 5 نفر، درد کمر را در برهه‌ ای از زندگی تجربه می ‌کنند. درد کمر می ‌تواند در حالت‌ های مختلف ظاهر شود و از یک درد مداوم تا درد شدید ناگهانی شما را زمینگیر کند. این درد دلایل متفاوتی دارد. خیلی از افراد به دلیل داشتن اضافه وزن دچار درد در ناحیه کمر می‌ شوند. خبر خوب این است که بسیاری از افراد با گذشتن چند روز یا چند هفته بهبود می یابند و نیازی به عمل جراحی ندارند. آنچه که بیشتر از هر درمانی مورد نیاز این دسته از افراد است، استراتژی های کمکی خود شخص است که می ‌توانند در بهبود شرایط تاثیرگذار باشند و از بازگشت درد جلوگیری کنند.

بیشتر تمرین کنید: در حالت کمر درد ممکن است به این فکر کنید که کاهش فعالیت و افزایش استراحت به شما کمک می کند. اگرچه یک یا دو روز استراحت ممکن است درد شما را کاهش دهد، اما استراحت برای مدت زمان بیشتر نمی ‌تواند وضعیت را بهبود بخشد. متخصصان بر این باورند که تمرین های سبک می ‌تواند از میزان التهاب بکاهد و تنش عضلانی را کاهش دهد.

مراقب وزنتان باشید: چند کیلو وزن اضافه در ناحیه میانی بدن می ‌تواند فشار مضاعفی را به کمر وارد کند. بنابراین سعی کنید از وزن ایده آل خود چهار کیلوگرم کمتر باشید، تا فشار بر روی کمر کمتر شود.

سیگار نکشید: سیگار کشیدن، جریان مواد معدنی مورد نیاز بدن را به دیسک های بین مهره‌ های کمر کاهش می ‌دهد و همین منجر به افزایش درد در ناحیه کمر می‌ شود.

بهبود خوابیدن: اگر بیش از حد دچار درد کمر می ‌شوید با پزشک خود راجع به بهترین حالت خوابیدن صحبت کنید. خوابیدن به پهلو، در حالتی که زانوهایتان را به سمت سینه جمع کرده اید، برای افراد مبتلا به کمردرد توصیه می ‌شود. در صورتی که علاقه دارید به پشت بخوابید، بهتر است تا یک بالش را به زیر زانوها قرار دهید و بالش کوچکی را نیز در پایین ‌ترین قسمت کمر (گودی کمر) بگذارید. به خاطر داشته باشید که خوابیدن بر روی شکم می ‌تواند فشار مضاعفی را بر روی کمر وارد کند.

مراقب حالت نشستن باشید: بهترین صندلی‌ها برای نشستن، صندلی‌هایی با پشتی صاف و بیرون زدگی برای گودی کمر هستند. در مواقع نشستن سعی کنید از چهار پایه برای زیر پا استفاده کنید.

مراقب بلند کردن اشیا باشید: برای بلند کردن اشیا سنگین خم نشوید بلکه زانوهای خود را خم کرده و نیم‌ خیز شوید، شی مورد نظر را نزدیک به شکم تان نگه دارید و به آرامی برخیزید. به بدن خود فشار نیاورید و تا جای که می ‌توانید به جای کشیدن اشیاء سنگین، آنها را هل دهید.

کیف پولتان را سبک کنید: نشستن بر روی یک کیف پر پول منجر به بروز درد کمر می ‌شود. سعی کنید کیفتان را کم حجم نگاه دارید و یا زمانی که برای مدت طولانی می ‌نشینید، آن را از جیب ‌تان بیرون بیاورید.

کیف دستی مناسب را انتخاب کنید: کیفی را خریداری کنید که بند بلندی داشته باشد. بهتر است از مدل کیف های پستچی بخرید و بند آن را بر روی شانه مخالف بگذارید، تا وزن آن در کل بدن پخش شود و تنها به یک نقطه فشار وارد نشود. زمانی که کیف سنگینی را با دست و بدون بند حمل می‌کنید، سعی کنید هر چند وقت یکبار، دستتان را عوض کنید و از قرار دادن بار بیش از حد در یک سمت از بدن خودداری کنید. هر چند وقت یکبار، کیفتان را خالی کنید و وسیله های غیر ضروری را از آن بیرون بیاورید.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»