/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

خواب‌رفتگى و گزگز انگشتان

اگر از احساس خواب رفتگى و گزگز در انگشتان خود شاكى هستيد، قبل از انجام هر كارى بهتر است به اين سؤالات فكر كنيد و پاسخ آنها را در ذهن خود آماده كنيد:

١) اين احساس را دقيقا در كدام قسمت از دست خود داريد؟ كف دست يا پشت دست؟ كدام يك از انگشتان شما درگير است؟ انگشت شصت، انگشت وسط و اشاره يا انگشت كوچك و انگشت حلقه؟ آيا اين احساس فقط محدود به انگشتان است يا قسمت‌هاى بالاتر را هم درگير كرده است؟ آيا گزگز و خواب رفتگى را در انگشتان پاى خود نيز حس مي‌كنيد؟

٢) اين احساس در چه زمان‌ها و حالت‌هايى به سراغ شما مى آيد؟ آيا هميشگى و دائمى است يا فقط در زمان انجام فعاليتى خاص (مثلا در دست نگه داشتن گوشى تلفن) شما را آزار مي‌دهد؟ چند وقت است كه متوجه اين مشكل شده‌ايد؟

٣) علاوه بر احساس بي‌حسى از احساس درد هم شكايت داريد؟ اگر پاسخ مثبت است، حس درد در كدام قسمت است؟ انگشتان، مچ، آرنج، شانه يا گردن؟ توجه داشته باشيد كه احساس درد در اين نواحى مي‌تواند با خواب‌رفتگى انگشتان مرتبط باشد اما احساس درد در كمر و اندام‌هاى تحتانى اغلب ارتباطى با بى‌حسى انگشتان دست ندارد.

٤) آيا قدرت عضلات شما كم شده يا خير؟ براى پاسخ دادن به اين سؤال به نحوه انجام دادن كارهاى روزانه خود دقت كنيد. آيا كار يا فعاليتى وجود دارد كه شما اخيرا در انجام آن دچار مشكل شده باشيد؟ مثلا مشكل در بستن دكمه‌هاى لباس و يا گرفتن، نگه داشتن و حمل اجسام با دست. ممكن است شما از شل شدن ناگهانى انگشتان خود كه منجر به افتادن اشياء از دستتان باشد شاكى باشيد. اينها علائمى هستند كه بيان آنها در زمان گرفتن شرح حال توسط پزشك بسيار مهم است.

 پاسخ‌دهی دقيق به اين پرسش‌ها به پزشك معالج شما در رد كردن تشخيص‌هاى افتراقى كه ممكن است عامل ايجاد مشكل شما باشد و يافتن علت مشكل و انتخاب روش‌هاى درمان، بسيار كمك‌كننده است.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»