/کلینیک توانبخشی تخصصی ونک
مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیزات توانبخشی

كلينيك تخصصى مراقبتهاى اسكلتى عضلانى دوران باردارى و بعد از زايمان

تغييرات فيزيولوژيك دوران باردارى  سبب مستعد شدن بدن خانم باردار به مشكلات اسكلتى عضلانى ميشود. هورمون ريلاكسين در دوران باردارى جهت باز شدن مفاصل ناحيه ى لگن و اماده شدن لگن براى زايمان طبيعى ترشح ميشود. اين هورمون با اثرى كه بر روى مفاصل ميگذارد باعث مستعد شدن مفاصل به آسيب بيشتر در دوران باردارى ميشود. از طرف ديگر بزرگ شدن رحم و شكم و وزن جنين و محصولات ياردارى نيز باعث وارد شدن فشار بيشتر به مفاصل ناحيه ى لگن و كمر و افزايش قوس كمر ميشود. مجموع اين تغييرات باعث مستعد شدن خانم باردار به احساس درد در ناحيه ى لگن و كمر و دنبالچه ميشود.
يكى ديگر از تغييرات دوران باردارى افزايش تجمع مايعات در بدن و احتباس آب و نمك است . اين تغييرات موجب افزايش ريسك ابتلاء به سندرم كانال كارپ و احساس گزگز و بى حسى در ناحيه ى انگشتان دست ميشود.
از ديگر مشكلات دوران باردارى ميتوان به تكرر ادرار به علت افزايش  حجم محتويات لگن و تحت فشار قرار گرفتن مثانه و همچنين كرامپ و گرفتگى عضلات نيز اشاره كرد.
انجام تمرينات درمانى و ورزشهاى خاص دوران باردارى به پيشگيرى از ايجاد اين عوارض و درمان اين مشكلات كمك ميكند. در واقع ميتوان گفت بهترين ، مؤثرترين و بى عارضه ترين روش كنترل و درمان عوارض ذكر شده ورزش و انجام تمرينات ورزشى مخصوص دوران باردارى است.
انجام تمرينات ورزشى عضلات تنفسى و تمرينات آرام سازى موجب بهبود شرايط تنفس و كاهش تنگى نفس در ماههاى آخر  باردارى ، و كاهش اضطراب در خانمهاى باردار ميشود.
در مجموع ، ورزش با  كنترل درد و كاهش تكرر ادرار و بهبود كيفيت تنفسى و كاهش تنگى نفس و پيشگيرى ازاضافه وزن غير ضرورى ، در بهبود كيفيت خواب  خانمهاى باردار خصوصا در ماههاى آخر باردارى بسيار  مؤثر است.  
علاوه بر اين ، انجام تمرينات درمانى به اماده سازى عضلات كف لگن براى پروسه ى زايمان طبيعى كمك ميكند و در پيشگيرى از عوارض و مشكلات بعد از زايمان مانند افتادگى رحم و مثانه نيز مؤثراست. تقويت عضلات كف لگن و انجام تمرينات كششى و تمرينات تنفسى و ارام سازى و بهبود كيفيت تنفس و كاهش اضطراب ، سبب اماده سازى بدن درجهت تسهيل زايمان طبيعى و محيا شدن شرايط زايمان راحت و بدون عارضه ميگردد.
در كلينيك تخصصى مراقبتهاى اسكلتى عضلانى دوران باردارى و بعد از زايمان ، پزشكان و درمانگران متبحر و آشنا با بيماريهاى اسكلتى عضلانى دوران باردارى ، با آموزش ورزشها و تمرينات درمانى مناسب دوران باردارى و آموزش روشهاى صحيح انجام فعاليت هاى روزانه  ، به پيشگيرى از ايجاد عوارض و مشكلات اسكلتى عضلانى در خانمهاى باردار كمك ميكنند ، و با معاينه و بررسى مشكلات ايجاد شده و به كارگيرى روشهاى درمانى بدون عارضه ى جانبى براى مادر و جنين ، به درمان آنان اهتمام مى ورزند.

drAkbari

 دکتر فتانه اکبری

بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

آشنایی بیشتر »»